понеделник, 20 юли 2015 г.

Опасно ли е позитивното мислене

Автор: Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета", носител на титлите "Рицар на книгата" и "Посланик на библиотеките" и най-важното - не чете книги, които всички други вече са прочели. Дали да му се доверите? Окрийте сами за себе си. :)

Противоотрова - Оливър БъркманЗнаете ли как да достигнете лесно до щастие и успех, без много да си давате зор? Пише го в почти всяка книга за самопомощ, без обаче да има реален ефект. Оливър Бъркман е от хората, които казват „Стига!“ на това със седмичната рубрика „Тази колонка ще промени живота Ви” в британския „Гардиън”. В книгата му „Противоотрова“ са събрани много факти и истории, свързани с ефективността на селф-хелп практиките, включително и лично изпробвани от Бъркман. Вижте какво каза журналистът специално за „Аз чета“.

– Г-н Бъркман, опасно ли е позитивното мислене? Няма ли без него много хора да са силно нещастни и дори безпомощни?Не искам да критикувам хората за това, че са естествени оптимисти – няма проблем в това, разбира се. Но “позитивното мислене” означава да правиш съзнателно усилие да се чувстваш щастлив, да подмениш негативните мисли с позитивни и т.н. Това просто не работи и резултатът е, че хората са още по-стресирани и нещастни. Също така, “позитивното мислене” предполага, че страданието на хората е винаги по тяхна вина, защото не са мислили достатъчно позитивно.
– Аз лично съм съгласен, че литературата за самопомощ (self-help) не трябва да се приема като толкова сериозен начин да постигнеш щастие и успех, но не е ли личен избор на читателите кои лидери да следват?
Всъщност мисля, че идеята за самопомощта е добра. Все пак древногръцките философи също са я практикували в някаква степен: целта на тяхната философия е била да помага на хората да живеят по-смислено. За съжаление, прекалено голяма част от съвременната индустрия за самопомощ се доминира от подходи, които правят един-единствен човек по-щастлив: селф-хелп гуруто, чийто банков баланс се движи постоянно нагоре. Лошото е, че комерсиалният интерес на такива гурута предполага техните идеи да НЕ работят, за да се връщат хората за още.
* * *
– Каква е ролята на медиите в разпространяването на цялата врява за това колко окуражаващи могат да бъдат позитивното мислене и поставянето на високи цели? Можем ли и трябва ли да се борим с тези тенденции?
Е, предполагам, че медиите разпространяват всяко съобщение, което вирее в културата ни, и това включва и контрапродуктивните съобщения за позитивното мислене. В същото време, разбира се, новинарските медии ни показват истории за голямо страдание и нещастие по целия свят и изведнъж попадаш в позицията да ти казват, че трябва да си щастлив, докато имаш доста причини да си отчаян! Едно конкретно нещо, което ме притеснява, е начинът, по който социалните медии насърчават разпространяването само на най-добрите моменти от живота ни – забавните празници, щастливите сватби. Така когато видим статусите на нашите приятели, се предполага, че те се забавляват много повече от нас и това сравнение ни кара да се чувстваме по-зле. Разбира се, в реалността всеки има своите несигурности, тъги, провали…
Рисунка: kartichka.bg
– Как е възможно да се избегне хедонистичната адаптация – да свикваме с това, което ни прави щастливи, и да губим удоволствието от него? Трябва ли насила да се ограничаваме в това, което обичаме?
Това е отличен въпрос, вероятно основният въпрос в психологията на щастието! Стоиците от Древна Гърция всъщност предлагат човек да прекарва известно време в “негативна визуализация” – да си представя как може да изгуби близките си и вещите си, за да ги оценява по-добре сега. Друг метод е добре познатата идея за “дневник на благодарността”, в който всеки ден вписваш по едно-две неща, за които си благодарен. Всичко, което включва отдръпване от собствения живот и вглеждане в добрите неща може да бъде част от пътя към по-голямо удовлетворение.
* * *

(Интервюто е публикувано със съкращения и ползвано с разрешение от "Аз чета". Пълния текст можете да прочетете тук.)